Ege Fısıltıları

Döşemealtı/Antalya
Henüz yorum yok.

From

6.00 

Duration

Max People

100

Min Age

Genel Bakış

Termessos Antik Kenti, Türkiye'nin muhteşem tarihine ışık tutan önemli bir arkeolojik alan olarak bilinir. Burası Pisidya bölgesinde bulunan ve M.Ö. 5. yüzyılda kurulmuş olan bir antik kenttir.

Doğal güzellikleriyle ünlüdür. Dağların zirvesinde yer alan bu antik kent, büyüleyici manzaralar sunar. Burada sizleri asırlık ağaçlar, yeşil doğa ve tarihi kalıntılar karşılar. Bir yandan antik yapıları keşfederken diğer yandan muhteşem doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

Biraz da Termessos Antik Kenti'nin tarihinden bahsedelim. Bu antik kent, tarihi boyunca birçok medeniyetin etkisi altında kalmıştır. Büyük İskender'in egemenliği altına girmiş olan Termessos, sonrasında Roma İmparatorluğu döneminde de önemli bir konuma sahip olmuştur. Antik kentte gezinirken Roma dönemine ait kalıntıları görebilir, tarihte gerçekleşen olayları hayal edebilirsiniz.

Termessos Antik Kenti, ziyaretçilere tarihi bir yolculuk sunuyor. Burada geçmişin izlerini sürerek, antik dönemleri hissedebilir ve hayal dünyanızda canlandırabilirsiniz. Eşsiz doğası, tarihi kalıntıları ve manzaralarıyla Termessos Antik Kenti, gezgincilere unutulmaz bir deneyim sunuyor. Bu tarihi ve doğal güzellikleri keşfetmek için mutlaka bir ziyaret düzenlemelisiniz!

Termessos Antik Kenti Hakkında

Termessos, Antalya ilinin güzel dağlarına kurulu olan, tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü bir antik kenttir. Güneybatı Toroslar üzerinde yer alan bu antik kent, %1-2 eğimli düzlük bir alana kurulmuştur. Anadolu'nun en yüksek antik tiyatrosuna ev sahipliği yapmasıyla da dikkat çekmektedir.

Termessos, Helenistik dönemde Pisidya bölgesinde yer alırken, Bizans döneminde önemini korumuştur. Kent, doğal savunma mekanizmaları ile çevrilidir. Sarp kayalıklar, derin vadiler ve dik yamaçlar kent surlarının en iyi korumasıdır. Bu nedenle, Termessos Antik Kenti hiçbir zaman Pers ve Roma İmparatorluğu'nun kontrolü altına girememiştir.

Bu antik kenti ziyaret etmek isteyenler için ziyaret saatlerine de dikkat etmek gerekmektedir. Yaz mevsiminde, kentteki sıcaklık ve güneş ışınları oldukça yoğun olabilir. Bu yüzden Termessos Antik Kenti'ne sabahın erken saatlerinde gitmek, ziyaretinizi daha keyifli hale getirecektir. Ayrıca, güneş kremi, şapka ve su gibi güneşten korunma önlemlerini almayı unutmayın.

Harita

Şunlarda Hoşunuza Gidebilir

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yok.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Konum
  • Kolaylıklar
  • Hizmetler
  • Kalite

Son Mekanlar