Knidos, Marmaris ‘ten 110 km., Datça’dan 35 km. mesafede Tekirburnu mevkiinde, Datça yarımadasının en batı ucunda bulunmakta. Ege ve Akdeniz’in kesiştiği noktada bulunan ve döneminin en önemli liman kenti olan Knidos, tatilciler için popüler gezi yerlerinden birisi. Knidos antik kenti ülkemizdeki hazinelerden birisi. 

Knidos antik çağlarda çok önemli bir ticaret, kültür ve sanat merkezi olması ile tanınıyor. Hatta şarap buradan Atina’ya ihraç edilmiştir. Astronom, matematikçi ve filozof Eudoxus, heykeltıraş Praxiteles, Doktor Euryphon, ünlü ressam Polygnotos ve dünyanın 7 harikasından birisi olan Mısır’daki İskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos Knidos’ta yaşamış.

Naslı Bir Yer ?

Knidos’ta iç ve dış liman olarak adlandırılan doğal oluşum bölgeye çok güzel bir hava katmakta. Knidos’ta 20.000 ve 5.000 kişi kapasiteli iki adet antik tiyatro kalıntısı bulunmakta. Bölgede deniz berrak ve temiz, doğa ve deniz manzarası muhteşem. Knidos, dönemin Karia uygarlığının en önemli liman kenti. Bölgede Helenistik, Roma ve Bizans döneminin izleri görülmekte ve çok sayıda kalıntı bulunmakta. Strabo isimli tarihçi tarafından Knidos; Afrodit için yarım adanın en güzel yerinde kurulmuştur. Tepelerin eteklerindeki duvarlar Akropolis için doğal bir kalkan oluşturmakta. Görülmesi gereken ; Akropolis ile Odeon, küçük ve büyük amfi tiyatro, Korinth tapınağı ve İyon büstleri kalıntılardan bazılarıdır.

Knidos’ta tepelerden manzara muhteşem. Bir tarafta Ege Denizi, diğer tarafta Akdeniz ile kucaklaşan mükemmel bir manzara hâkim bölgede. Ayrıca çevredeki plajlar da yüzmeye değer. Knidos ‘un hemen yanı başında bir de restoran var, restoran yalnız yaz aylarında hizmet vermektedir Tapınağı, Apollon Tapınağı ve Sunağı, Yuvarlak Tapınak ve Sunağı, Meclis Binası, Korinth Tapınağı, mevsimi ve zamanı gösteren güneş saati, Tiyatro, Dionysos Tapınağı ve Stoası, Yamaç Evleri, Odeon, Demeter Kutsal Alanı, Nekropol ve Kap Krio Yarımadası, Knidos’ta gezip görebileceğiniz önemli tarihi yerler ve yapılardır.

Ulaşım

Dalaman Havaalanı’ndan Knidos’a gitmenin en iyi yolu araç kiralamak. Marmaris – Datça yolu üzerindeki yolculuğunuzda Datça sapağına geldiğinizde yol ikiye ayrılıyor ve Knidos tabelasını takip eden yola giriyorsunuz. Yarımadanın en uç tarafına kadar bu yol devam ediyor ve Knidos’a ulaşılıyor. Ayrıca Datça’dan Knidos’a minibüs ve deniz taksi hizmeti de mevcut.

Giriş Ücreti

Knidos Antik Kenti ve Ören Yeri’ne 2020 yılı giriş ücreti kişi başı 14 TL, ancak Müze Kart sahibi iseniz giriş ücretsiz.

Eğer Datça’ya gidip de Knidos’a uğramadıysanız Datça’ya gitmiş sayılmazsınız.

Umarım yazımı beğenirsiniz sevgiyle ve Ege Fısıltıları ile kalın…

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram