Namaste,  içimdeki ilahi olan, içindeki ilahi olanı selamlıyor.

Zaman zaman iç benliğe dönmek onunla daha derin bağlantıya geçmek isteriz, oysa yaşadıkça anlarız ki bağlantı yaşamın tam da bütünüyle sağlanıyor, içimizde ne yaşıyorsak dışarda olan yansıması, ve dışarda ne varsa birebir içimizin aynası.

Oysa yaşam bir bütün, dünyadaki suçlar kadar var masumiyet; tüm kabalıklar, kavgalar, çirkinlikler, acılar kadar var eğlence; savaşlar, mücadeleler kadar var huzur. Herşey karşıtıyla var oluyor yaşamda. Belki de direnmek yerine kendimizi ve diğerlerini kabullenmektir en büyük meydan okuma. Ve en güzeliyse tüm karmaşanın içindeki harmoniyi görebilmektir.

Kaçınılmaz ki iş ve özel hayatın sıkışıklığını yaşarız ve bunalırız kimi zamanlarda, çözüm mü?  Bana göre; yaşamı bir bütün olarak görebilmek ve temel değerlerinize sahip çıkabilmek.

Hayat bilinçle yönetilir diye öğretiliyor bize. Olumlu düşün, olumlu insanlarla ol, neşeli anları paylaş vs. Oysa yaşadığımız ortadoğu coğrafyasında, kültürümüz gereği yaşamak zorunda olduğumuz doğal görülerek çoğunca diretilen hayatlardır, eğer sorgulamazsak da bu sanki yaşamın bizim dışımızda yaratımı mümkün olarak kodlanarak böyle devam ediyor ve adına “kader” deniyor.

Tüm bunların yogayla ilgisi de yoga sadelik demek, dürüstlük, ama önce kendine dürüstlük, gerçeklik, ama önce kendine gerçeklik, şiddetsizlik, ama önce kendine şiddetsiz olmak, tamlık, bütünlük demek. Üstelik bir din değil, bir inanç değil güçlü bir sistem Yoga. İnancınız ne olursa olsun fark etmez hayatınıza alabilir, bunu kendi inacınızla birleştirebilirsiniz. Yoga kendini sevmek, kendinle iletişime geçmek demek. Yoga huzur, harmoni, özen, mutluluk demek.

Tüm bunlar içinse Yoga’yı sadece bir spor gibi görmek yerine her gün kendimizle yapacağımız özel buluşmanın aracı olarak görmek nasıl geliyor size?

Güneşin Kızı Gülşah

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram