Sokak hayvanlarının sayıları gün geçtikçe artmaktadır. Birçok insan onlara yardım edebilmek adına.. Bir kuruma üye olarak;  ellerinden geldiğince kendi imkanlarıyla yardım sağlamaktadırlar. Sokak hayvanlarını beslerken dikkat etmemiz gereken birkaç husus söz konusudur nasıl evdeki en iyi arkadaşlarınız kedilerinize ve köpeklerinize ilgi alaka gösteriyorsanız sokak hayvanlarını da bundan mahrum etmeyin.

Bazı insanlar sokak hayvanıdır her şeyi yer kafası ile zararlı olacak birçok yiyeceği vermektedir hayvanlara. Onlarında bizler gibi sağlık sorunları yaşadığını biliyoruz. Bu göz ardı edilemez bir gerçektir.

Şimdilerde her sokakta olmasa da birçok sokak köşesinde hazır mama parçacıkları görebilirsiniz.  Artık daha duyarlı bir toplum haline gelmek çok güzel.. Sadece sizden; ucuz mamalardan kaçınmanızı; sokak hayvanlarının bünyeleri için her gün evde beslediğiniz hayvan dostlarınızdan daha zayıftır. Bu sebeble mama içeriklerini; okumaya dikkat edelim lütfen..

Hayvanlar eti seveler. Ayıklanan balıkların iç kısımlarını bir yere bırakınız. Bura da ise balığın bayat olmamasına dikkat etmeliyiz. Ve iç organlarının bayatlama hızı daha fazladır bu da hayvanın zehirlenmesine neden olabilir.

Yemeklerini temiz kapların içinde vermelisinin. Temizlenmemiş kabın içerisinde bakteri üretimi söz konusu olur hayvanları ishal edebilir. Bayatlamış ekmekleri; küflenmiş ekmekleri yavru kedi, köpeklerden uzak tutalım lütfen.. Küflenmeden oluşan mikroorganizmalar hayvanların vücudunda toksik etki yapar ve ölümlerine sebep olabilirsiniz. Çok baharatlı, sarımsaklı, salçalı ve yağlı besinler de aynı etkiyi yaratmaktadır hayvan dostlarımız üstünde. Tatlılar köpeklerin vücutlarında toksin oluşumuna yol açan teobromin içerir. Sokak hayvanları; evcil hayvanlara göre daha düşük bir bağışıklığa sahiptir. Bu nedenle tatlı besinleri çöpe direk atın.

Hayvan dostlarımız için ; bir yer belirleyin ve orada beslemeye özen gösterin. Ancak grup halinde değil mümkünse mamayı uzak mesafelerde bölerek verin buda onların kendi aralarında hırçınlaşmalarına engel olur.

Bir canlıya yardım etmek çok ince bir davranıştır. Ancak doğru şekilde bu sorumluluğu yerine getirmek muhteşem bir olaydır.

Büşra Çayır

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram