Evde bizimle olan sevimli dostlarımızı nasıl besleyebileceğimiz sorusu aklımıza takılan büyük bir soru işaretidir. Kediler için hazır mamalar, kuru mama ve ıslak mama şeklinde piyasada çeşitli markalarla mevcut. Kolaylık açısından da en rahat besleme şeklidir.

Kediler pek bir meraklı oldukları için sizin yediklerinizin bir tadına bakmak isteyeceklerdir. Çok yağlı ve çok tuzlu olmamak şartıyla yediklerinizi kedinizle paylaşmanızda pek bir sakınca yoktur, ama bazı gıdaları dostlarımıza verirken dikkatli olmakta fayda var.

Kedilere hazır mama dışında neler verebiliriz.?

—Protein açısından zengin bir içeriğe sahip yumurtayı kedinize pişmiş olarak verebilirsiniz.

—Fosfor açısından zengin ve hazmı kolay olan balık kedilerin en sevdiği besindir, kılçıklarını ayıklamayı unutmayın.

—Kediniz için iyi enerji kaynaklarından olan patates ve makarna pişmiş olarak verilebilir ancak nişastalı olan bu besinler dikkatli verilmezse minik dostlarımız da kilo sorunu yaratabilir, dikkatli olmakta fayda var.

—Yüksek besin değeri olan ciğer kedilerin en sevdiği yiyecektir.

Ancak çiğ ciğer kedide ishale ve tenya gibi bağırsak parazitlerine neden olur. Pişmiş ciğerde tek başına kabızlık yapabilir. 

Peki ne yapılabilir, patates ve havuç gibi sebzelerle birlikte pişirilip verilebilir, ancak “azı karar çoğu zarar” demekte fayda var, fazla ciğer kediniz için tehlikeli olabilir.

—Kediler için hem yararlı olabilecek, hem de zararlı olabilecek bir besin tavuktur.

Kesinlikle çiğ olarak verilmemelidir. Haşlanmış veya ızgara olarak verilebilir. En önemlisi de tavuktaki kemikleri ayıklamayı unutmayın, boğazına ve bağırsaklarına takılabilecek kemikler ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir

—Kediler çim yiyerek midelerinde yüksek lif oranı sağlayıp kendilerini kustururlar.

Çimi yediği için de kusabilir, kusacağı için de çim yiyebilir. Kusan kedi, kendini yalayarak temizlerken midesinde birikmiş olan tüy yumaklarını atar ve rahatlar.

Evde bir saksıda çim yetiştirebilir, ya da sokaktan onlar için biraz toplayabilirsiniz.

Kesinlikle uzak durulması gereken yiyecekler.

—Sarımsak ve soğan, kediler için son derece zararlıdır. Alyuvarlarına zarar vererek anemiye (kansızlık) yol açarlar.

—Şeker ve şekerli ürünler, kediler için en zararlı gıdalardandır. Obeziteye, diş sağlığı sorunlarına, şeker hastalığına ve ileri aşamalarda görme kaybına neden olabilir.

—Mantar, vücut sistemlerine zarar verebilecek ölçüde zehir barındırır ve kesinlikle verilmemelidir.

—Süt kesinlikle tek başına verilmemelidir, kediler laktozu sindiremezler ve ishal olabilirler, yarı yarıya su ile karıştırılarak çok sık olmamakla birlikte verilebilir.

Vee.!

Sokaktaki canlarımızı unutmayalım, onlar evdekiler kadar şanslı değiller. Onların da sağlıklı bir şekilde beslenmesi için sokağınızdaki uygun yerlere mama ve su koymayı ihmal etmeyin.!

Sevgiyle ve bizimle kalın?

Şule Beytekin

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram