Kalem Ve Garip Adası

İzmir Dikili’nin Bademli köyünden tekneyle birkaç dakikada gidilebilen, akvaryum gibi deniziyle büyüleyen, yaşarken cennete mi geldim acaba dedirten, Kuzey Ege’nin en güzel yerlerinden biri Kalem Adası.

Gürültü ve kalabalıktan uzak, muhteşem manzaraya karşı, sakin ve huzur içinde birkaç gün tatil yapmak isteyen, yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bir yer. İçerisinde bir de Botanik Bahçesi bulunmakta.

Kalem Adasında Neler Yaparım derseniz adanın etrafını kanoyla gezebilir, eğer dalış yapmaya meraklı iseniz adada bulunan Su Sporları Merkezi’nde deneme dalışı yapabilirsiniz.

Ayrıca Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu onaylı tek yıldızdan üç yıldıza kadar dalış brövesi veren merkezde isterseniz dalış brövesi sahibi de olabilirsiniz.

Kalem Adasında Konaklama için tek adres Türkiye’de ki, ilk ve tek ada oteli olma özelliğine sahip Oliviera Resort.

Otel de konaklama yapmak için önceden rezervasyon yaptırmak da fayda var. Kısıtlı oda sayısı olduğu için günübirlik ziyaret şansınız yok gibi, fiyatları biraz yüksek olmakla birlikte çok otantik ve güzel bir atmosfere sahip olan otel de,

terasın muhteşem manzarasında gün batımı eşliğinde akşam yemeğinizi yiyebilir, barında içkinizi keyifle yudumlayabilir, güzel hatıralar biriktirebilirsiniz.

Otel ayrıca romantik bir balayı geçirmek isteyen çiftler tarafından da tercih ediliyor.

Adada eğer günübirlik kalacaksanız, plajdaki şemsiye sayısına göre ziyaretçiler kabul ediliyor. Tekneyle geçiş yaparken şezlong, şemsiye, yiyecek ve içecek için toplu bir ödeme yapmanız isteniyor.

Garip Adası

İzmir Dikili’nin  Bademli Köyü’ne bağlı ; çok fazla bilinmeyen doğallığını koruyan saklı cennet diyebileceğimiz, yumuşacık kumu ve turkuaz rengi deniziyle doğa harikası yer Garip Adası.

Garip Adası’na Ulaşım için Bademli Limanı’ndan kendinize ufak bir tekne kiralayabilirsiniz. Balıkçı tekneleri de uygun fiyat karşılığında istediğiniz saatte getirip götürüyorlar.

Ayrıca Dikili’den kalkan günübirlik tur teknelerinin duraklarından biri de Garip adası.

Garip Adası’n da neler yaparım dediğinizi duyar gibiyim; dilediğiniz kadar denize girip güneşlenerek doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz.

Adaya tur teknesi ile değil de tekne kiralayıp gelip, biraz uzun kalmayı planladıysanız eğer; şemsiyenizi getirmeyi unutmayın çünkü çok fazla ağaç gölgesi yok. Ayrıca yiyecek içecek de getirmelisiniz çünkü bunları alabileceğiniz bir tesis yok. 

Garip Adası’n da Konaklamak için herhangi bir tesis bulunmuyor.

Bademli köyüne bağlı Garip Adası doğa ve deniz tutkunları için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Tur teknelerinin kalabalığı olmadığında gayet sessiz ve sakin güzelliğe sahip bu ada gezilip görülecek yerler listesinde yerini almış, günübirlik misafirlerini bekliyor.

Ege Fısıltıların da Bademli köyü yazıma göz atmayı? rotanızı belirlemeyi unutmayın?.!

Sevgiyle ve bizimle kalın.

Şule Beytekin

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram